Posted in Բանավոր մաթեմատիկա 8

Տրամաբանական խնդիր

5 տարբեր մարդ ապրում են 5 տարբեր տներում, տարբեր գույնի, սիրում են տարբեր ուեստներ, 5 տարբեր խմիչքներ, պահում են 5 տարբեր կեդանիներ:

Հարց՝ ո՞վ է ձուկ պահում:

Տուն54321
Գույնկանաչսպիտակկարմիրկապույտդեղին
Ազգությունգերմանացիշվեդանգլիացիֆրանսիացինորվեգացի
Ուտեստփքաբլիթբրինձպանիրխնձորպիցցա
Խմիչքկոֆեգարեջուրկաթթեյջուր
Կենդանիձուկշունթռչունձիկատու
Advertisement
Posted in Բանավոր մաթեմատիկա 8

Տրամաբանական խնդիրներ

1. Վանդակում կա 3 ճագար: Երեք քույրերից յուրաքանչյուրին տվեցին մեկական ճագար, սակայն վանդակում մեկ ճագար էլ մնաց: Ինչպե՞ս կարող է դա պատահել:(Վանդակի մեջ են տվել ճագարը)

2. Հայր ու որդի 2 ժամ թենիս խաղացին: Քանի՞ ժամ խաղաց նրանցից յուրաքանչյուրը: (2 ժամ)

3. Երկու մարդ մեկ ժամ շարունակ հաշվում էին մայթով անցնող բոլոր անցորդներին: Նրանցից մեկը նայում էր պատուհանից, իսկ մյուսը մայթով գնում-գալիս էր: Նրանցից ո՞վ ավելի շատ մարդ կհաշվի:(պատուհանից նայողը)

4. Մայրն իր տղայի և աղջկա հետ, իսկ աղջիկն իր մոր ու եղբոր հետ գնացին սունկ հավաքելու: Ընդամենը քանի հոգի գնաց սունկ հավաքելու:(3)

5. Աշոտի մայրն ունի երեք որդի: Մեծ որդու անունն Արմեն է, իսկ փոքրինը՝ Արայիկ: Ինչպե՞ս են անվանում նրա մյուս՝ երրորդ որդուն:(Աշոտ)

6. Խանութ բերեցին 5 տակառ կաթ և վաճառեցին 3 տակառի կաթը: Քանի՞ տակառ մնաց խանութում:(5)

7. Երեք հայր և երեք որդի որսից տուն էին գալիս: Նրանք չորս նապաստակ էին որսացել, սակայն նրանցից յուրաքանչյուրի պայուսակում մի նապաստակ կար: Ինչպե՞ս բացատրել:(ծոռ, թոռ, հայր, պապ)

8. Երկու ձուն եփվում է 10 րոպեում: Քանի՞ րոպեում կեփվի չորս ձուն:(10)

9. Սագը երկու ոտքի վրա կանգնած 2 կգ է: Քանի՞ կգ կլինի այդ սագը, եթե կանգնի մեկ ոտքի վրա:(2)

10. Կոկորդիլոսի գլխից մինչև պոչը 7 մ է, պոչից մինչև գլուխը նույնպես 7 մ է: Քանի՞ մետր է կոկորդիլոսը:(7)

11. Գերանը 12 մասի կտրելու համար քանի՞ տեղից պետք է սղոցել այն(11)

12. Գնացքը կազմված է 10 վագոնից: Գայանեն նստած է վերջից հաշված երրորդ վագոնում: Սկզբից հաշված՝ ո՞րերորդ վագոնում է գտնվում Գայանեն: (8)

Posted in Բանավոր մաթեմատիկա 8

Տրամաբանական խնդիրներ

1.       Քաջ նազարն ու իր կինը, հսկան և իր քույրը կերան մեկական նարինջ։ Ընդհանուր սեղանին կար երեք նարինջ, ինչպե՞ս եղավ, որ նրանցից յուրաքանչյուրը կերավ մեկական նարինջ։

Քաջ նազարի կինը հսկայի քույրն է։

2.       Ո՞ր դեպքում ենք մենք, նայելով 2 թվին, ասում 10։

 Երբ նայում ենք ժամացույցին։

3.       Երկնքում այն մի հատ է, քաղաքում՝ երկու հատ, իսկ երկրագնդում ընդհանրապես չկա։

 Ք տառը։

4.       Ավտոմեքենայի ո՞ր անիվը չի պտտվում ընթացքի ժամանակ։

Պահեստային։

5.      Վահագն ունի այնքան եղբայր, որքան քույր: Նրա քույր Անին երկու անգամ շատ եղբայր ունի քան քույր: Քանի երեխա կա այս ընտանիքում:

9

6.     Արայիկը սկսեց լուծել հանձնարարված խնդիրները, որոնցից առաջինի համարը 7-ն էր: Նա հերթականությամբ լուծեց բոլոր խնդիրները: Քանի՞ խնդիր լուծեց Արայիկը, եթե վերջինի համարը 29-ն էր:

23

7.   Դերձակն ունի 16 մ գործվածք, որից նա օրական կտրում է 2-ական մետր: Քանի՞ օր հետո նա կկտրի վերջին կտորը:

7

8.   Բժիշկը հիվանդին նշանակում է 3 սրսկում՝ կես ժամ ընդմիջումներով: Որքա՞ն ժամանակ է պահանջվում բոլոր սրսկումները կատարելու համար:

1 ժամ։

9.   Քանի՞ թիվ կա, որ մեծ է 46-ից և փոքր է 60-ից:

13

10.  Շենքի յուրաքանչյուր հարկի բարձրությունը 4 մ է: Այդ շենքի երրորդ հարկի հատակին փռված գորգը գետնից ի՞նչ բարձրության վրա է գտնվում:

8

11. Հագուստեղեն կարող արհեստանոցում 200 մետրանոց գործվածքից, սկսած մարտի 1-ից, օրական կտրում էին 20 մ: Ո՞ր օրը կկտրեն վերջին կտորը:

9

12. Չորս հարկանի շենքի աստիճանաշարերն ունեն միևնույն երկարությունը: Առաջին հարկից չորրորդ հարկ բարձրանալը քանի՞ անգամ է երկար, քան առաջին հարկից երկրորդ հարկ բարձրանալը:

3

13. Փայտյա ձողն ունի 4 մ երկարություն: Հյուսնը պետք է այն կտրատի կես մետրանոց ձողերի: Քանի՞ րոպեում նա կավարտի գործը, եթե յուրաքանչյուր սղոցումը տևում է կես րոպե:

45րոպե։

14. Վազքուղու ամբողջ երկարությամբ իրարից հավասար հեռավորության վրա տեղադրված են 16 դրոշակ: Վազորդը, սկսելով առաջին դրոշակի մոտից, 6-րդ դրոշակի մոտ հասնում է 6 վրկ հետո: Նույն արագությամբ շարունակելու դեպքում նա քանի՞ վայրկյանում կանցնի ամբողջ վազքուղին:

11 վրկ

15. Օղակը 7 տեղից կտրել են: Քանի մասի է բաժանվել այն:

7

16. Աշտարակի ժամացույցը 4 վայրկյանում զարկում է 3 անգամ: Քանի վայրկյանում այն կզարկի 9 անգամ:

12

17. Զինվորները շարք կանգնեցին միմյանցի կես մետր հեռավորության վրա: Ստացվեց 9 մ երկարությամբ շարք: Քանի զինվո՞ր կար:

19

Posted in Բանավոր մաթեմատիկա 8

Տրամաբանական խնդիրներ

  • Քաջ նազարն ու իր կինը, հսկան և իր քույրը կերան մեկական նարինջ։ Ընդհանուր սեղանին կար երեք նարինջ, ինչպե՞ս եղավ, որ նրանցից յուրաքանչյուրը կերավ մեկական նարինջ։

Քաջ նազարի կինը հսկայի քույրն է։

  • Ո՞ր դեպքում ենք մենք, նայելով 2 թվին, ասում 10։

Ժամացույցի վրա։

  • Երկնքում այն մի հատ է, քաղաքում՝ երկու հատ, իսկ երկրագնդում ընդհանրապես չկա։

Ք տառը։

  • Ավտոմեքենայի ո՞ր անիվը չի պտտվում ընթացքի ժամանակ։

Պահեստային։

Posted in Բանավոր մաթեմատիկա 8

ՏՈԿՈՍՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԽՆԴԻՐՆԵՐ

1. Գտեք 75-ի 40%-ը:

Լուծում
75 x 40 = 3000
3000 : 100 = 30
Պատ.՝ 30

2. 36-ը 80-ի որ տոկոսն է:

Լուծում
36 x 100 = 3600
3600 : 80 = 45
Պատ.՝ 45%

3. Գտե՛ք թիվը, եթե հայտնի է, որ նրա 35%-ը հավասար է 42:

Լուծում
42 x 100 = 4200
4200 : 35 = 120
Պատ.՝ 120

4. 450-ի ո՞ր տոկոսն է հավասար է 81:

Լուծում
81 x 100 = 8100
8100 : 450 = 18
Պատ.՝ 18%

5. 120-ը մեծացրե՛ք 30%-ով:

Լուծում
120 x 30 = 3600
3600 : 100 = 36
120 + 36 = 156
Պատ.՝ 156

6. 175-ը փոքրացրե՛ք 60%-ով:

Լուծում
175 x 60 = 10500
10500 : 100 = 105
175 – 105 = 70
Պատ.՝ 70

Գիրքն ունի 250 էջ: Առաջին օրը աշակերտը կարդաց գրքի 40%-ը, երկրորդ օրը՝ մնացածի 20%-ը, երրորդ օրը՝ մնացածի 50%-ը, չորրորդ օրը՝ մնացածի 35%-ը:

7. Քանի՞ էջ կարդաց աշակերտը երկրորդ օրը:

Լուծում
250 x 40 = 10000
10000 : 100 = 100
250 – 100 = 150
150 x 20 = 3000
3000 : 100 = 30
Պատ.՝ 30 էջ

8. Քանի՞ էջ կարդաց աշակերտը երրորդ օրը:

Լուծում
250 x 40 = 10000
10000 : 100 = 100
250 – 100 = 150
150 x 20 = 3000
3000 : 100 = 30
150 – 30 = 120
120 x 50 = 6000
6000 : 100 = 60
Պատ.՝ 60 էջ

9. Քանի՞ էջ մնաց կարդալու երկրորդ օրից հետո:

Լուծում
250 x 40 = 10000
10000 : 100 = 100
250 – 100 = 150
Պատ.՝ 150 էջ

10. Քանի՞ էջ կարդաց աշակերտը առաջին երեք օրերի ընթացքում:

Լուծում
250 x 40 = 10000
10000 : 100 = 100
250 – 100 = 150
150 x 20 = 3000
3000 : 100 = 30
150 – 30 = 120
120 x 50 = 6000
6000 : 100 = 60
100 + 30 + 60 = 190
Պատ.՝ 190 էջ

11. Քանի՞ էջ մնաց կարդալու չորրորդ օրից հետո:

Լուծում
250 x 40 = 10000
10000 : 100 = 100
250 – 100 = 150
150 x 20 = 3000
3000 : 100 = 30
150 – 30 = 120
120 x 50 = 6000
6000 : 100 = 60
120 – 60 = 60
60 x 35 = 2100
2100 : 100 = 21
60 – 21 = 39
Պատ.՝ 39 էջ

12. Քանի՞ էջ կարդաց աշակերտը չորրորդ օրը:

Լուծում
250 x 40 = 10000
10000 : 100 = 100
250 – 100 = 150
150 x 20 = 3000
3000 : 100 = 30
150 – 30 = 120
120 x 50 = 6000
6000 : 100 = 60
120 – 60 = 60
60 x 35 = 2100
2100 : 100 = 21
Պատ.՝ 21 էջ

13. Առաջին և երրորդ օրերի ընթացքում գրքի ո՞ր տոկոսը կարդաց աշակերտը:

Լուծում
250 x 40 = 10000
10000 : 100 = 100
250 – 100 = 150
150 x 20 = 3000
3000 : 100 = 30
100 + 30 = 130
130 x 100 = 13000
13000 : 250 = 520
Պատ.՝ 520%-ը

14. Աշակերտը ո՞ր օրը ամենաքիչը կարդաց:

Լուծում
250 x 40 = 10000
10000 : 100 = 100
250 – 100 = 150
150 x 20 = 3000
3000 : 100 = 30
150 – 30 = 120
120 x 50 = 6000
6000 : 100 = 60
120 – 60 = 60
60 x 35 = 2100
2100 : 100 = 21
100 > 60
60 > 30
30 > 21
Պատ.՝ 4-րդ օրը

15. Աշակերտը ո՞ր օրը ամենաշատը կարդաց:

Լուծում
250 x 40 = 10000
10000 : 100 = 100
250 – 100 = 150
150 x 20 = 3000
3000 : 100 = 30
150 – 30 = 120
120 x 50 = 6000
6000 : 100 = 60
120 – 60 = 60
60 x 35 = 2100
2100 : 100 = 21
30 > 21
60 > 30
100 > 60
Պատ.՝ 1-ին օրը

Տրված են չորս թվեր 30, 75, 90, 48

16. Չորրորդ թիվը առաջին թվից քանի տոկոսով է փոքր:

17. Գտեք երկրորդ թվի 24%-ի և երրորդ թվի 10%-ի գումարը:

Լուծում
75 x 24 = 1800
1800 : 100 = 18
90 x 10 = 900
900 : 100 = 9
18 + 9 = 27
Պատ.՝ 27

18. Գտեք չորրորդ թվի 75%-ը և առաջին թվի 5/6-րդ մասի տարբերությունը:

Լուծում
48 x 75 = 3600
3600 : 100 = 36
30 x 5/6 = 25
36 – 25 = 11
Պատ.՝ 11

19. 150-ը երկու անգամ հաջորդաբար մեծացրեք 20%-ով:

Լուծում
150 x 20 = 3000
3000 : 100 = 30
150 + 30 = 180
180 + 30 = 210
Պատ.՝ 210

20. 200-ը երկու անգամ հաջորդաբար փոքրացրեք 10%-ով:

Լուծում
200 x 10 = 2000
2000 : 100 = 20
200 – 20 = 180
180 – 20 = 160
Պատ.՝ 160

21. 100-ը հաջորդաբար մեծացրեք նախ 16%-ով, այնուհետև 25%-ով:

Լուծում
100 x 16 = 1600
1600 : 100 = 16
100 + 16 = 116
100 x 25 = 2500
2500 : 100 = 25
116 + 25 = 141
Պատ.՝ 141

22. 120-ը հաջորդաբար մեծացրեք նախ 25%-ով, այնուհետև 60%-ով:

Լուծում
120 x 25 = 3000
3000 : 100 = 30
120 + 30 = 150
120 x 60 = 7200
7200 : 100 = 72
150 + 72 = 222
Պատ.՝ 222

Posted in Բանավոր մաթեմատիկա 8

ՄԱԹԵՄԱՏԻԿԱ

  1. Եթե անհայտ թվին նույն թիվն ավելացնենք , 42-ից 70 անգամ մեծ թիվ կստացվի։ Այդ ո՞ր թիվն է։

Պատ՝ 1740

  • Եթե անհայտ թվին նրա կրկնապատիկն ավելացնենք, կստանանք 4575։ Ո՞րն է այդ անհայտ թիվը։

Պատ՝ 1525

  • Գյուղացին իր ունեցած կարտոֆիլի կեսն ու էլի 2 պարկ վաճառեց, որից հետո նրա մոտ կարտոֆիլ չմնաց։ Քանի՞ պարկ կարտոֆիլ ուներ գյուղացին։

Պատ՝ 4

  • Եթե մտապահված թիվը 5 անգամ մեծացնեմ, արդյունքին ավելացնեմ 125 և ստացվածը բաժանեմ 6-ի, ապա 115 կստացվի։ Ի՞նչ թիվ եմ մտապահել։

Պատ՝ 113

Posted in Բանավոր մաթեմատիկա 8

Տրամաբանական խնդիրներ

  1. 24 տետրը 120գ են կշռում։ Նման քանի՞ տետր է կշռում 180գ ։

120 : 24 = 5

180 : 5 = 36

Պատ՝ 36

  •  8 միանման  գրքույկները 144 դրամ արժեն։ Այդպիսի 39 գրքույկը որքա՞ն կարժենա։

144 : 8 = 18

39 x 18 = 702

Պատ՝ 702

  •  Ամանորի 26 նվերի համար  վճարեցին 9620 դրամ։ 14430 դրամով քանի՞ այդպիսի նվեր կարելի է գնել։

9620 : 26 = 370

14430 : 370 = 39

Պատ՝ 39

  • Ժամը 4։ 30 -ին ուղղաթիռը Ա կետից Բ կետ թռավ ՝ անցնելով 1 ժամում 240կմ։ Բ քաղաքում 30 րոպե կանգ առնելով՝ նա ժամը 11։45-ին ետ թռչեց դեպի Ա քաղաք 180կմ/ժ արագությամբ։ Որոշի՛ր ժամը քանիսին  հասավ Ա կետ և Ա-ից Բ կետ քանի կմ ճանապարհ է։

Պատ՝ 1620 կմ, հասել է 8:45

  • 35 գիրքը 25 կգ 200 գ են կշռում։ Քանի՞ այդպիսի գիրք կկշռի 31 կգ 680գ։

Պատ՝ 44 կգ

  • Եթե մտապահված թիվը 5 անգամ մեծացնեմ, արդյունքին ավելացնեմ 125 և ստացվածը բաժանեմ 6-ի, ապա 115 կստացվի։ Ի՞նչ թիվ եմ մտապահել։

Պատ՝ 113

  • Եթե մտապահած թիվը մեծացնենք 20 անգամ , իսկ ստացածը՝ 20-ով, ապա կստանանք 140։ Ո՞րն է այդ թիվը։

Պատ՝ 6

  • Աշակերտն ուսուցչից հարցրեց Արարատ լեռան բարձրությունը։Ստացավ պատասխան, եթե լեռան բարձրությունից 18 ոտք հանենք, ապա տացվածը 169 անգամ փոքրացնենք, կստացվի 100։ Արարատ լեռան բարձրությունը քանի՞ ոտք է։

Պատ՝ 1582 ոտք